הקצין הצעיר שהציל עשרות מחבריו

סג"מ ינאי קמינקא ז"ל

סג"מ ינאי קמינקא ז"ל מצור הדסה, מ"מ טירונים במחנה זיקים, התעורר בשבת בשש וחצי בבוקר לקול הרעשת מרגמות מסיבית על הבסיס מכיוון עזה, המרוחקת ממנו כקילומטר וחצי. יחד עם שאר סגל הבסיס, רץ לעמדות השמירה ההיקפיות כדי להחליף את הטירונים ששמרו בהן ולשלוח אותם אל המיגוניות. בעמדה אל מול פני אויב התייצב קצין צעיר חברותי ואהוב, בוגר שנת שירות עם נוער בסיכון, נגן פסנתר ורשג"ד בצופים, שבשל כישרונו האינטלקטואלי החריג החל כבר בתיכון להשלים במקביל לימודים אקדמיים.

‏ילד שמנת שבתוך זמן קצר, בסדרת קרבות פנים אל פנים, יתגלה כלוחם פלדה. כעבור כשעה, בשבע וחצי, החלו להישמע בסביבת הבסיס צרורות ירי ארוכים. אלו היו עשרות מחבלים חמושים שפשטו על הבסיס מהפרצות בגדר ובסירות מהים. כמה עשרות אזרחים שבילו את הלילה בחוף זיקים הסמוך וראו בעיניהם את הפשיטה מהים, נמלטו אל תוך הבסיס והצטרפו לטירונים במיגוניות. באותה עת היה על סגל הבסיס להגן על למעלה ממאה טירונים ואזרחים ששהו בו.

‏תחת אש ותוך הריגת מחבלים בסדרת היתקלויות, חתר סג"מ ינאי קמינקא לעמדת הש"ג כדי לחסום ממנה פשיטה אל תוך הבסיס. הוא היה קר רוח, מקצוען ונוסך אמון ותקווה.
ברשת הקשר שמע את קריאותיהם הנואשות של חבריו לעזרה. הוא לא יכול היה לעמוד מנגד, לעמוד על דם רעיו.
סג"מ קמינקא העביר את הפיקוד על הש"ג לאחד מחייליו ורץ אל הקרב לעזור לחבריו.

‏נפל בגבורה ביחד עם עוד שבעה ממפקדי וחיילי הבסיס, תוך שיחד הם בולמים פשיטה אדירה, הורגים עשרות מחבלים ומונעים מהם משך שעות ארוכות, עד לבוא תגבורת, להיכנס לבסיס ולטבוח בטירונים ובאזרחים ששהו בו.
בין האזרחים שהציל ינאי ממוות בטוח היתה קבוצה של כ 20 אזרחים, ששהתה בלילה בחוף זיקים, במסגרת ערב גיבוש של מקום העבודה שלהם.
גם אותם הוביל ינאי במקצוענות ובאומץ תחת אש אל מקום מבטחים.
‏וכך כתב לו אחד מהם:
‏"שתדע ינאי, שבתוך 20 האזרחים האלו יש זוג נשואים טריים. בזכותך הם יקימו בית בישראל ויגדלו את הילדים שלהם. ובזכותך 18 אנשים נוספים יעמדו יום אחד מתחת לחופה ויצהירו בקול נרגש שהם לא ישכחו את ירושלים.
‏ובתוך הלב הם ידעו, כולנו נדע, שאתה הירושלים שלנו".

 

יהי זכרו ברוך.

גיבורים נוספים